Występują u Ciebie problemy zdrowotne, które nie mają wyraźnej przyczyny? Zmagasz się z nieprzyjemnymi dolegliwościami? To może być celiakia – trwała nietolerancja glutenu. Choroba ta w Polsce występuje u 400 000 osób, jednak aż 95% chorych nie ma o tym pojęcia. Tymczasem przy nieleczonej celiakii aż 40 razy wzrasta ryzyko wystąpienia nowotworu!
Żeby sprawdzić, czy to celiakia odpowiada za Twoje kłopoty ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem, wystarczy wykonać proste badanie DNA. Wynik testu przyda się też Twojej rodzinie, ponieważ jest to choroba dziedziczna.
Celiakia – na czym polega i jak się objawia?
Celiakia jest trwającą całe życie (trwałą) nietolerancją glutenu o podłożu genetycznym. Po spożyciu glutenu – obecnego w białkach różnych zbóż (m.in. żyta, pszenicy czy jęczmienia) – dochodzi do nieprawidłowej reakcji autoimmunologicznej. Wytwarzają się przeciwciała niszczące wypustki w jelicie cienkim, czyli kosmki jelitowe. Kosmki te odpowiadają za wchłanianie składników odżywczych, a więc konsekwencją nieleczonej celiakii są m.in. liczne niedobory.
Jedynie 5% chorych zdaje sobie sprawę z obecności celiakii, ponieważ objawy tej choroby są nieoczywiste i różne – często z nią niekojarzone. Bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia czy biegunki występują tylko u 10%, a u reszty mogą to być m.in. depresja, problemy z płodnością czy łysienie plackowate.
Częste objawy celiakii:
Najbardziej skuteczna metoda diagnostyczna to w tym przypadku test DNA. Dlaczego? Celiakia to choroba dziedziczna, więc chorują jedynie osoby z konkretnym układem genów (HLA-DQ2,2; HLA-DQ2,5; HLA-DQ8).
10 najważniejszych zalet badania DNA w kierunku celiakii:
- Celiakię można wykluczyć praktycznie w 100%.
- Wynik istotny także dla zdrowia innych członków rodziny.
- Możliwość skuteczniejszego leczenia innych chorób współwystępujących, np. cukrzycy typu 1.
- Możliwość realizacji testu nawet w czasie diety bezglutenowej.
- Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne (a więc i zalecane dzieciom).
- Rezultat nigdy się nie zmieni.
- Możliwość rezygnacji z biopsji jelita (badanie DNA może ją zastąpić).
- Możliwość zapobiegnięcia niebezpiecznym powikłaniom nieleczonej celiakii.
- Wynik testu może pomóc w poprawie stanu zdrowia.
- Dołączenie zaleceń lekarza i dietetyka do rezultatu.
Podejrzewasz nietolerancję glutenu? Przejście na dietę bezglutenową może nie wystarczyć
Twoja nietolerancja może wiązać się z alergią, nadwrażliwością lub właśnie celiakią, z których najgroźniejsza jest ta trzecia. Tylko celiakia wiąże się z wystąpieniem nieprawidłowej reakcji autoimmunologicznej, wyniszczenia kosmków jelitowych i w konsekwencji – całego organizmu. Nieleczona powoduje bowiem zaburzenia wchłaniania witamin, minerałów i substancji leczniczych z leków czy suplementów.
W tym przypadku wystarczy nawet minimalna ilość glutenu! To właśnie dlatego jedynie przy celiakii konieczna jest całkowita rezygnacja z tego składnika. Jeśli masz natomiast alergię czy nadwrażliwość, „glutenowa chwila zapomnienia” raz na jakiś czas nie wyrządzi Ci dużej krzywdy.
Choroby najczęściej współistniejące z celiakią
Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN) alarmuje: u pewnej grupy osób występuje podwyższone ryzyko zachorowania na celiakię, więc realizacja testu DNA jest u niej szczególnie zalecana.
Są to osoby, które mają m.in.:
- bliską rodzinę (krewni pierwszego stopnia) z celiakią,
- objawy celiakii (związane z układem pokarmowym albo nie),
- młodzieńcze zapalenie stawów,
- zespół Turnera,
- zespół Downa,
- selektywny niedobór IgA,
- nefropatię IgA,
- autoimmunologiczne zapalenie tarczycy,
- autoimmunologiczne zapalenie wątroby,
- cukrzycę typu 1.
Jak przeprowadzić badanie w kierunku celiakii?
Możesz samodzielnie pobrać próbki do badania – najpierw zamawiając zestaw do pobierania wymazu ze specjalnymi wymazówkami, a później kontaktując się z nami. Pobrany materiał zostanie odebrany przez kuriera.