Większość polskich laboratoriów medycznych realizuje swoje testy na ojcostwo opierając się na analizie 16 markerów genetycznych. Wykorzystując taką właśnie pulę można oczywiście w sposób jednoznaczny i niepodważalny potwierdzić lub wykluczyć domniemane ojcostwo. Jako Centrum Genetyki GenLab chcemy jednak zagwarantować Państwu możliwość uzyskania jeszcze dokładniejszego wyniku, a tym samym być o krok przed konkurencją.
Dlatego też postanowiliśmy poszerzyć swoje badania DNA o dodatkowe układy STR – obecnie analizujemy ich aż 24!
W jaki sposób dziedziczymy cechy
Można śmiało powiedzieć, że dziedziczenie stanowi fundament każdego nowego życia. Wszystkie żywe istoty, w tym także i człowiek, posiadają swój własny profil genetyczny, który tworzy się już w momencie zapłodnienia, a otrzymujemy go po połowie od każdego z rodziców.
To właśnie m.in. dzięki tej właściwości DNA możemy z dużą precyzją stwierdzić czy między badanymi osobami istnieje biologiczne pokrewieństwo. W tym celu analizujemy poszczególne fragmenty genomu ludzkiego, czyli wspomniane powyżej markery, pod kątem ich zbieżności ze sobą. Pełna zgodność pozwoli na jednoznaczne potwierdzenie ojcostwa, wystąpienie co najmniej 4 różnic spowoduje, że zostanie ono z kolei całkowicie wykluczone.
Większa liczba markerów – pewniejszy wynik!
Uwzględniając 24 markery genetyczne zamiast standardowych 16 nasi laboranci są w stanie otrzymać dokładniejszy wynik badania ojcostwa. Prawdopodobieństwo z jakim ojcostwo zostaje wówczas potwierdzone określa się na ponad 99, 9999%, natomiast jego zaprzeczenie będzie już 100%.
.
Kiedy warto wykonać taką analizę?
Z uwagi na fakt, że szersza analiza wpływa na wiarygodność wyniku zaleca się ją szczególnie wtedy, gdy w badaniu uczestniczą tylko dwie osoby: domniemany ojciec i dziecko. Test DNA uzupełniony o dodatkowe markery stanie się niezwykle przydatny również w przypadku otrzymania wyniku niejednoznacznego, czyli takiego, który ujawni 1–3 różnice w obrębie analizowanych układów niekodujących. Zmniejszy to ryzyko, że w badaniu trzeba będzie uwzględnić próbkę DNA matki.