Zdecydowana większość testów na ojcostwo nie wymaga włączenia do badania materiału od matki, gdyż analizując próbki ojca i dziecka, możemy wydać jednoznaczną opinię na temat biologicznego pokrewieństwa. Szczególnie jeżeli badanie ojcostwa wykonywane jest na podstawie 24 markerów DNA. Więcej…
Bywają jednak sytuacje kiedy matka powinna zostać włączona do badania:
Badania ojcostwa dla celów sądowych
Badania takie wykonuje się na podstawie 3 próbek: ojca, matki i dziecka. Materiał od matki potrzebny jest po to, aby zweryfikować czy dziecko jest rzeczywiście spokrewnione z badaną kobietą. Ma to znaczenie zwłaszcza w tych przypadkach, kiedy uzyskujemy wynik wykluczający ojcostwo. Więcej o badaniu sądowym…
Bliskie pokrewieństwo między badanymi domniemanymi ojcami
Jeśli zlecacie Państwo badanie opierające się na analizie materiałów pochodzących np. od dwóch braci traktowanych jako potencjalnych ojców dziecka, wówczas materiał od matki powinien również zostać włączony do badania. Przy tak bliskich pokrewieństwach materiał od matki weryfikuje geny, które dziecko rzeczywiście dziedziczy po ojcu.
Niejednoznaczny wynik uzyskany w czasie badania tylko ojca i dziecka
Takie sytuacje zdarzają się rzadko. Niemniej jednak, jeśli w wyniku badania widoczna jest 1 lub 2 niezgodności pomiędzy materiałem ojca i dziecka, wówczas jest to dla nas wynik niejednoznaczny. Uzyskując taki rezultat zawsze prosimy Państwa o włączenie do badania materiału od matki lub rozszerzamy analizę o dodatkowe markery.