Każde badanie ojcostwa wymaga analizy DNA pochodzącego od konkretnych osób. Doskonałym źródłem materiału genetycznego są komórki nabłonkowe, znajdujące się po wewnętrznej stronie policzka. Próbki tego rodzaju są niezwykle trwałe, a sposób ich poboru bardzo prosty. Nabłonek zbiera się przy pomocy wymazówek, czyli długich pałeczek zakończonych z jednej strony bawełnianą, wyjałowioną główką.
Ze znajdujących się w próbce komórek izoluje się materiał genetyczny i poddaje analizie przy użyciu odpowiednich metod badawczych oraz najnowocześniejszej aparatury.
Pobranie wymazu policzkowego od jednej osoby zajmuje nie więcej niż kilkadziesiąt sekund. Nie wiąże się też z żadnym bólem czy dyskomfortem.
Zabieg można zatem bez obaw przeprowadzić zarówno u osoby dorosłej, jak i całkiem maleńkiego dziecka i to całkowicie samodzielnie. Jak to zrobić? Oto kilka niezbędnych wskazówek….
Zaopatrz się w profesjonalny zestaw pobraniowy
Wszystkie osoby, które chciałyby pobrać wymazy na własną rękę, zachęcamy do zakupu przygotowanych do tego celu, profesjonalnych zestawów GenLab. Ich koszt został wliczony w całkowitą cenę badania ojcostwa i wynosi zaledwie 70 zł. Aby go od nas otrzymać wystarczy zadzwonić, napisać wiadomość e‑mail lub zgłosić się na czacie online. Zestaw można także zakupić w aptece lub placówce medycznej w Warszawie.
My wyślemy go w sposób tradycyjny, dyskretny (bez nazwy, pieczątki, logo, ani innych oznaczeń laboratorium), na wskazany adres, do paczkomatu, bądź innej dogodnej dla Państwa lokalizacji, np. na stację paliw.
Zestaw zawiera następujące elementy:
- Wymazówki – 3 komplety sterylnych wymazówek (po dwie wymazówki dla ojca, dziecka oraz matki) + 1 komplet zapasowy, na wypadek konieczności przeprowadzenia kolejnego poboru
- Jednorazowe rękawiczki
- Formularz zlecenia badania
- Druki do uiszczenia opłaty za test
- Instruktarz prawidłowego pobrania materiału
- Kopertę zwrotną
Przygotuj się do pobrania
Przed rozpoczęciem pobierania próbek należy poczynić drobne przygotowania. Wszystkie osoby uczestniczące w badaniu prosimy o zachowanie 1 godzinnego odstępu między posiłkiem a pobraniem. W tym czasie nie powinni już Państwo jeść, pić słodzonych napojów (za wyjątkiem obojętnej wody), żuć gumy i palić papierosów. W przypadku malutkich dzieci, często karmionych, wystarczy zachować półgodzinny odstęp.
Wyciągając wymazówki zachowaj ostrożność!
Wymazówki należy wyciągnąć z opakowania, zachowując przy tym maksimum ostrożności – najlepiej robić to w jednorazowych rękawiczkach. Nie wolno dopuścić do tego, aby patyczek — od strony zakończonej bawełnianą główką – zetknął się z niesterylną nawierzchnią lub osobą inną niż ta, która jest aktualnie badana.
Pobierz wymaz
Aby prawidłowo pobrać wymaz należy śmiałym i jednostajnym ruchem, w kierunku tam i z powrotem, potrzeć bawełnianą końcówką o wewnętrzną stronę policzka. Prosimy to zrobić przynajmniej 10-krotnie.
Materiał genetyczny pobierają Państwo dwa razy od każdej z badanych osób, a więc na obu policzkach przy użyciu dwóch odrębnych pałeczek.
Zabezpiecz próbki
Po zakończeniu procedury pobrania wymazu patyczek ze znajdującą się na nim próbką DNA należy z równie dużą ostrożnością umieścić ponownie w opakowaniu, nałożyć papierową osłonkę i podpisać – imieniem i nazwiskiem, datą urodzenia oraz datą pobrania. Nasza oferta obejmuje również anonimowe badania ojcostwa.
Wyślij do laboratorium
Próbki, formularz zamówienia oraz inne niezbędne do realizacji testu dokumenty prosimy umieścić w zaadresowanej kopercie zwrotnej, a następnie wysłać do naszego laboratorium.
Teraz pozostaje już Państwu tylko czekać na wynik – czas analizy genetycznej trwa zwykle od 5 do 7 dni roboczych.
Po jego upływie otrzymują Państwo dokument, który w sposób pewny i jednoznaczny będzie wskazywał istnienie pokrewieństwa między badanymi osobami na ponad 99,99% lub też całkowicie — czyli w 100% — wykluczał tę możliwość.
Gdy badanie uwzględnia próbki niestandardowe
Analiza próbek mikrośladowych, nazywanych również niestandardowymi jest jak najbardziej dopuszczalna w przypadku prywatnego testu na ojcostwo. Z materiałami takimi jak choćby włosy, szczoteczki do zębów, golarki, czy plamy krwi również trzeba się odpowiednio obchodzić. Mikroślady, podobnie jak wymazy, najlepiej jest zbierać w rękawiczkach. Dzięki temu unikną Państwo ryzyka ich zanieczyszczenia.
Mokre próbki należy pozostawić do wyschnięcia – wilgoć jest bowiem doskonałą pożywką dla pleśni, bakterii itp. Po osuszeniu wszystkich materiałów można je umieścić w czystej, papierowej kopercie, plastikowym kubeczku na mocz lub jednorazowym woreczku.