Wszystkie próbki DNA, niezależnie od tego czy są nimi wymazy z policzka czy też mikroślady, wymagają odpowiedniego traktowania. Aby mogły one utrzymać swoje właściwości, a tym samym zostać wykorzystane w analizie laboratoryjnej potrzebują określonych warunków, a ze strony pacjenta zachowania szczególnych środków ostrożności. O czym należy pamiętać przygotowując materiały do wysyłki?
Jak pobrać i zabezpieczyć wymaz z policzka
Komórki nabłonkowe są doskonałym źródłem materiału genetycznego. Nie bez powodu stanowią więc najczęściej wykorzystywany rodzaj próbek do testów na ojcostwo. Wymazy z policzka są materiałem bardzo stabilnym, potrafiącym zachować swoje właściwości przez długi czas. Przewyższają one mikroślady z jeszcze kilku powodów, są mianowicie bardzo łatwe do pozyskania, a wyizolowane z nich DNA ma dobrą jakość i występuje zwykle w dużej ilości.
Wymazy z błony śluzowej policzka można przygotować samodzielnie, wystarczy wyposażyć się w specjalny zestaw i podstępować zgodnie z dołączoną do niego instrukcją. Jeśli wszystkie zawarte w niej wytyczne zostaną zachowane, pobór na pewno zakończy się pełnym sukcesem!
Szczególną ostrożność należy zachować już na etapie samego wyciągania wymazówek z opakowania, w którym się znajdują – zalecamy, aby ubrać wcześniej jednorazowe rękawiczki. Nie wolno bowiem doprowadzić do ich zanieczyszczenia DNA pochodzącym od osoby, od której materiał nie jest aktualnie pobierany. Jeżeli jednak nie mają Państwo możliwości ich założenia, prosimy nie dotykać główki patyczka.
Pobranie wymazu polega na potarciu policzka, a dokładniej jego wewnętrznej strony, pałeczką zakończoną bawełnianą główką. Swoim wyglądem wymazówka przypomina nieco używane przez większość z nas patyczki do czyszczenia uszu, tylko jest nieco dłuższa. Czynność tę należy wykonywać co najmniej 10-krotnie, jednostajnym, intensywnym ruchem, w kierunku góra – dół.
Gdy już próbka będzie gotowa należy umieścić ją ponownie w opakowaniu, nasunąć tekturową osłonkę i dokładnie opisać.
Jak prawidłowo pobrać próbki?
Zanim wyślesz do nas próbki…
Przygotowane próbki najlepiej wysłać do laboratorium najszybciej jak to możliwe. Rozumiemy jednak, że z różnych względów nie zawsze mają Państwo taką możliwość, dlatego nie wyznaczamy też żadnego terminu, do którego materiały powinny do nas trafić. Niemniej jednak prosimy, aby przesyłkę nadać nie później niż na 2–3 dni po pobraniu.
Sam zestaw ważny jest przez ok. 2 lata pod warunkiem, że nie będą Państwo otwierać wymazówek.
A co z niestandardowymi źródłami DNA?
Włączenie próbek mikrośladowych, nazywanych zamiennie niestandardowymi, jest dopuszczalne w przypadku prywatnego badania na ojcostwo. Z materiałami takimi jak włosy, paznokcie, szczoteczki do zębów, maszynki do golenia, czy zaschnięte na skrawku materiału ślady krwi również trzeba się właściwe obchodzić. Mikroślady, podobnie jak wymazy, powinno się zbierać w jednorazowych rękawiczkach, co uchroni je przed ewentualnym zanieczyszczeniem.
Wilgotne próbki należy pozostawić do wyschnięcia. Po ich dokładnym osuszeniu można je umieścić w czystej, papierowej kopercie, plastikowym kubeczku na mocz bądź jednorazowym woreczku.