Test NOVA – w trosce o zdrowie Twojego dziecka
Test NOVA to najdokładniejsze badanie genetyczne dla dzieci na świecie, obejmujące aż 12 000 mutacji (odpowiedzialnych za 87 rzadkich wad wrodzonych). Dzięki niemu możesz zatroszczyć się o zdrowie swojego dziecka już od pierwszych dni życia. Jeśli badanie nie stwierdzi żadnych nieprawidłowości, zyskasz spokój, że z maleństwem wszystko w porządku. Jeśli badanie wykryje zmiany, zyskasz z kolei szansę, by uchronić je przed groźnymi powikłaniami – uszkodzeniem narządów, niepełnosprawnością intelektualną, a nawet śmiercią.
Dokładność testu NOVA wynosi ponad 99%
Tym sposobem staje się najszerszym i zarazem najdokładniejszym badaniem genetycznym dla dzieci na świecie. Objawów wielu chorób ujętych w teście NOVA nie widać zaraz po urodzeniu. Ujawniają się one dopiero po kilku tygodniach, a nawet miesiącach od narodzin. Często dają też objawy, które trudno skojarzyć z wadą genetyczną. Mogą to być, bóle brzucha, senność, wymioty, ulewanie, nadpobudliwość, wzmożone lub osłabione napięcie mięśniowe czy drgawki. Taka sytuacja znacznie opóźnia diagnostykę i sprawia, że choroba jest rozpoznawana zbyt późno – gdy zdąży już doprowadzić do niekorzystnych zmian w organizmie. Test NOVA został więc stworzony z myślą o najmłodszych – noworodkach i dzieciach w wieku do 18 lat. Wczesne wykrycie choroby i wdrożenie leczenia, daje bowiem szansę na poprawę stanu zdrowia, a nawet na uratowanie życia choremu dziecku.
Czasem wystarczy proste leczenie
Choć wadliwych genów nie jesteśmy w stanie naprawić, to możemy nauczyć się z nimi żyć. Niekiedy zwykła zmiana sposobu żywienia może wpłynąć na poprawę stanu zdrowia dziecka. Trzeba ją jednak wprowadzić w odpowiednim momencie, najlepiej jak najwcześniej. Wtedy można uchronić się przed wieloma poważnymi powikłaniami.
I właśnie z tego powodu powstał Narodowy Program Badań Przesiewowych Noworodków. Jego zakres ogranicza jednak do zaledwie 27 chorób genetycznych. Nie uwzględnia też wszystkich mutacji w genach, a jedynie te najczęstsze. Możliwości testu NOVA — badającego dziecko pod kątem aż 87 chorób i 12 000 mutacji – są więc znacznie większe.
Zdaniem eksperta:
Wczesna diagnostyka jest szalenie istotna w przypadku chorób wywołanych nieprawidłowościami w budowie i ekspresji genów. Zwłaszcza tych, które rozwijają się bezobjawowo, to znaczy powstają „de novo” lub są przekazywane przez Rodziców będących bezobjawowymi nosicielami. W większości przypadków tego typu choroby nie dają większych szans na zapobieganie ich skutkom – niejednokrotnie bardzo groźnym, zaburzającym prawidłowy rozwój, jak i zagrażającym życiu. Test NOVA jest narzędziem, które pomaga wykryć je na bardzo wczesnym etapie, a w kolejności, z możliwościami dzisiejszej medycyny XXI wieku, nawet zahamować ich rozwój.
Dr n.med. Antoni Pyrkosz – specjalista genetyki klinicznej i laboratoryjnej. Pediatra i neonatolog, kilkunastoletni konsultant wojewódzki ds. Genetyki Klinicznej województwa śląskiego.
Oto kilka chorób, których wczesne wykrycie daje szansę na poprawę stanu zdrowia stanu zdrowia dziecka
Fenyloketonuria – to genetyczna choroba metaboliczna, w której przebiegu dochodzi do zaburzeń przemiany pewnego białka– fenyloalaniny. Nadmiar tego białka odkłada się w organizmie, uszkadzając m.in. układ nerwowy dziecka. Szybkie wykrycie fenyloketonurii i rozpoczęcie odpowiedniej daje mu szansę na prawidłowy rozwój.
Choroba Wilsona — jest chorobą genetyczną prowadzącą do nadmiernego gromadzenia się miedzi w organizmie, najpierw w wątrobie, a potem również w mózgu, nerkach i rogówce oka. Choroba może zakończyć się śmiercią dziecka, jeśli maluch nie będzie właściwie leczony. Dobrze dobrana dieta, wspomagana farmakologią, może go przed tym uchronić.
Choroba Pompego – w organizmie dziecka cierpiącego na tę chorobę genetyczną kumulują się nadmierne ilości glikogenu, który wskutek genetycznego błędu nie rozkłada się do glukozy. Glikogen odkłada się więc w tkankach, głównie w mięśniach, powodując ich osłabienie. Pomóc może tylko enzymatyczna terapia zastępcza. Z uwagi, że nie da się cofnąć powstałych już zmian w mięśniach, chorobę powinno się wykryć możliwie jak najwcześniej, aby zahamować jej postęp.
Test NOVA – ustali, które leki są dla dziecka bezpieczne, a których musi unikać
Dzięki temu lekarz prowadzący dziecko może dobrać mu najodpowiedniejszą metodę leczenia – taką, która przyniesie pozytywny efekt, a jednocześnie nie narazi dziecka na skutki uboczne. Panel farmakogenetyczny uwzględniony w teście NOVA obejmuje aż 32 substancje lecznicze – stosowane zarówno w pediatrii, jak i w leczeniu osób dorosłych. Informacja o wrażliwości na konkretne leki może więc okazać się bardzo przydatna również w późniejszym życiu.
Zdaniem eksperta:
Badanie genetyczne NOVA określając wrażliwość na wybrane substancje stosowane w lekach, pozwala uskutecznić proces leczenia i terapii. Przede wszystkim uniknąć w przyszłości podawania leków mogących pacjentowi zaszkodzić, wejść w niebezpieczne interakcje z innymi substancjami lub nie przynieść oczekiwanego efektu leczenia. Jest to ważna informacja dla pacjenta, lekarza i farmaceuty.
Prof. Iwona Wybrańska, UJ Katedra Biochemii Klinicznej, Uniwersytet Jagielloński — Collegium Medicum