Badania DNA umożliwiają przede wszystkim sprawdzenie ojcostwa i pokrewieństwa. Dzięki swojej nowoczesności pozwalają wydać dokładny i pewny wynik, który pomaga nie tylko rozwiać wątpliwości, ale też rozwiązać prawną sytuację. Badania DNA pozwalają ponadto w innych sytuacjach, np. udowodnić zdradę czy zidentyfikować sprawcę lub ofiarę przestępstwa.
Badania DNA – tego dowiesz się z artykułu:
- Jakie badania DNA można zrobić w GenLab?
- Dlaczego warto zrobić badania DNA?
- Jakie próbki nadają się do badań DNA?
Jakie badania DNA można zrobić w GenLab?
W ofercie GenLab znajduje się wiele badań DNA – przede wszystkim na ojcostwo. Jakie badania DNA można zrobić w GenLab?
Test na ojcostwo dla ojca i dziecka – badanie zrobisz z samodzielnym pobraniem lub w placówce (ponad 200 w Polsce, również w Warszawie). Możesz przekazać dowolne próbki: zarówno wymazy z policzka, jak i np. smoczek, włosy z cebulkami czy szczoteczkę do zębów. Dzięki analizie aż 24 markerów DNA, pewny wynik uzyskasz również przy udziale tylko ojca i dziecka.
Poczytaj więcej o tym badaniu DNA: Test na ojcostwo dla ojca i dziecka
Test na ojcostwo z pełną procedurą sądową – badanie DNA, które jest realizowane z wykorzystaniem procedury sądowej (m.in. pobranie próbek od dziecka, ojca i matki), a do wyniku wydawana jest ekspertyza biegłego.
Pamiętaj! Jeśli nie masz możliwości wykonania badania z pełną procedurą sądową – nic straconego. Także wyniki badań prywatnych są bardzo często przedstawiane w sądzie.
Poczytaj więcej o tym badaniu DNA: Test na ojcostwo do sądu
Test na ojcostwo w ciąży – najwcześniej dostępne badanie na ojcostwo – od 8 lub 15 tygodnia ciąży. Uzyskasz równie jednoznaczny rezultat jak w przypadku badania po narodzinach.
Poczytaj więcej o tym badaniu DNA: Test na ojcostwo w ciąży
Test zdrady – badanie DNA sprawdzające, czy na danym przedmiocie (np. bieliźnie) jest obecne nasienie. Po jego wykryciu istnieje możliwość ustalenia profilu DNA i porównania go z innym materiałem.
Poczytaj więcej o tym badaniu DNA: Test zdrady
Identyfikacja osobnicza – ustalenie profilu DNA na podstawie przekazanego materiału pozwala m.in. ustalić tożsamość sprawcy zbrodni czy wypadku.
Poczytaj więcej o tym badaniu DNA: Identyfikacja osobnicza
Dlaczego warto zrobić badania DNA?
Korzyści z realizacji badań DNA obejmują:
- uzyskanie jednoznacznego rezultatu, pewnego na całe życie;
- pewny wynik bez względu na czynniki takie jak infekcja, używki czy leki;
- uzyskanie wyniku, który pozwala rozwiązać wiele problemów i podjąć odpowiednie decyzje;
- możliwość wykonania zanim dziecko się urodzi – od 8. tygodnia ciąży;
- możliwość realizacji na podstawie dowolnych materiałów – zarówno wymazów z policzka, ale też próbek dyskretnych, np. maszynki do golenia, smoczka czy włosów z cebulkami.
Jakie próbki nadają się do badań DNA?
Do badań DNA nadają się zarówno wymazy z policzka, jak i próbki dyskretne. Można przekazać np. chusteczkę z katarem, niedopałek papierosa, maszynkę do golenia, szczoteczkę do zębów, smoczek, gryzaczek, patyczki z woskowiną z ucha i wiele innych materiałów.
Do testu na ojcostwo w ciąży przekazuje się natomiast próbkę krwi ciężarnej i wymazy z policzka od ojca lub płyn owodniowy i dowolne próbki pochodzące od rodziców.
Czy rodzaj próbki ma wpływ na wynik badania? Nie! Każda próbka jest równie pewna, dlatego rodzaj analizowanego materiału nie wpływa na rezultat testu DNA.