Badania DNA pozwalają jednoznacznie określić od kogo pochodzi dana próbka. Korzysta z nich policja i detektywi na całym świecie, w celu identyfikacji osób, np. podejrzanych o popełnienie przestępstwa. Badania DNA Detektyw mogą mieć zastosowanie w sprawach związanych z identyfikacją osób, wykrywaniem zdrady, ustaleniem pokrewieństwa (np. siostra-siostra, dziadek-wnuczek), ustaleniem ojcostwa (również po śmierci potencjalnego ojca).
Badania DNA z włosów i innych mikrośladów
Do badania można wykorzystać różne próbki, które zawierają DNA danej osoby. Są to tak zwane mikroślady i mogą to być włosy z cebulkami, szczoteczka do zębów, niedopałek papierosa, chusteczka z katarem, plamy krwi, szklanka, sztućce i wiele innych. Więcej informacji o mikrośladach »
[envira-gallery id=“3870”]Jak zabezpieczyć próbki (mikroślady)
Mikroślady najlepiej jest zebrać używając jednorazowych rękawiczek. Mokre próbki, np. plamy krwi, należy pozostawić do wyschnięcia. Mikroślady można umieścić w papierowej, czystej kopercie lub sterylnym pojemniku na mocz. Zarówno kopertę jak i pojemnik należy dokładnie opisać. Wszystkie próbki powinno się przechowywać w suchym i zacienionym miejscu i wysłać do laboratorium w ciągu kilku dni.
Metoda badania DNA
Analiza DNA pozwala uzyskać profil genetyczny danej osoby. Jest on unikalny dla każdego człowieka i przez to określa się go “genetycznym odciskiem palca”. Porównanie profili genetycznych uzyskanych z różnych próbek pozwala określić, czy należą one do jednej i tej samej osoby. Więcej informacji o metodzie badania DNA »
Badania DNA: nietypowe przypadki
Badanie DNA z… wafelka? A dokładnie z rurki z kremem. Tak, to jest możliwe! Była to chyba najbardziej nietypowa próbka, jaką laboratorium otrzymało ostatnio do analizy. Dzięki niej nasi pacjenci uzyskali jednoznaczną odpowiedź na pytanie o sporne ojcostwo. Czytaj więcej o teście na ojcostwo z wafelka »