TAK. Nie ma bardziej skutecznej metody ustalenia ojcostwa niż badania genetyczne (badania DNA).
Wynik testu albo potwierdzi ojcostwo z prawdopodobieństwem powyżej 99,999%, albo je wykluczy w 100%. Żadna inna metoda weryfikacji spornego ojcostwa nie odznacza się tak dużą skutecznością.
Jak wyglądają badania DNA „w praktyce”?
W trakcie wykonywania badań analizowane są poszczególne fragmenty DNA, na podstawie których można określić pokrewieństwo. Uzyskane profile genetyczne jednoznacznie rozstrzygają sporne ojcostwo. Profil genetyczny określany jako „genetyczny odcisk palca”, przedstawiany jest zazwyczaj w postaci 16 markerów (miejsc na DNA). Każdy marker składa się z dwóch liczb, które wynikają ze stosowanej metody multiplex STR, podczas której bada się ilość powtórzeń specjalnych motywów nukleotydowych.
Warto zaznaczyć, że przy zapłodnieniu u dziecka tworzy się nowy zestaw DNA. Każdy z nas otrzymuje dwie kopie materiału genetycznego – połowę odziedzicza po ojcu, natomiast drugą połowę po matce. O biologicznym ojcostwie możemy mówić wtedy, kiedy porównując profile ojca i dziecka, jedna liczba z danego markera ojca zgadza się z jedną liczbą markera u dziecka. Czasem jednak zarówno u dziecka, jak i ojca może wystąpić mutacja (zupełnie nie związana ze zdrowiem), która powoduje, że pomiędzy ich profilami wystąpią 1–2 niezgodności. W takiej sytuacji konieczne jest włączenie do badania ojcostwa próbki matki.
.
Czy test do celów sądowych jest bardziej wiarygodny?
Zdecydowanie NIE. Wszystkie materiały są kodowane i analizowane w taki sam sposób. Laboratorium przyjmując próbki do analizy nie rozdziela ich na prywatne lub sądowe badania ojcostwa.
W czym zatem tkwi różnica? Różnica polega na procedurze samego pobrania materiału. Prywatny test na ojcostwo można wykonać nieformalnie.
Materiał pobiera się samodzielnie w domu, a w samym badaniu nie jest wymagane uczestnictwo matki. W przypadku testu sądowego musi zostać zachowana odpowiednia procedura pobrania materiału. Wszystkie badane osoby (ojciec, dziecko oraz matka) stawiają się w placówce medycznej, gdzie próbki pobierane są w obecności lekarza upoważnionego przez biegłego sądowego. Dodatkowo uczestnicy testu okazują się aktualnymi dowodami tożsamości, na podstawie których spisywany jest protokół. Cały proces pobrania jest bardzo sformalizowany, ponieważ sąd musi mieć PEWNOŚĆ, że próbki pochodzą od właściwych osób.
W obydwu przypadkach wynik badania będzie pewny i wiarygodny pod warunkiem, że w teście wezmą udział te same osoby.