Wybierając laboratorium, które wykona dla nas badanie ojcostwa warto zwrócić uwagę, czy wystawiane w nim wyniki posiadają oprócz samej informacji o ojcostwie także rezultat zaawansowanej analizy statystycznej. Do czego ona właściwie służy i dlaczego jest aż tak ważna? Badanie DNA, którego celem ma być rozstrzygnięcie spornego ojcostwa opiera się na badaniu DNA wszystkich jego uczestników, w tym przypadku ojca, dziecka i ewentualnie matki.
Aby DNA można było poddać wnikliwej analizie trzeba je najpierw wyizolować z dostępnych źródeł. Mogą nimi być wymazy z błony śluzowej policzka — które zaliczają się do tzw. próbek standardowych — lub też nieco rzadziej wykorzystywane mikroślady.
Dlaczego akurat DNA?
DNA jest nośnikiem informacji genetycznej, zbudowanym jest z sekwencji nukleotydów. Informacja ta zapisana jest za pomocą kodu genetycznego, który będzie indywidualny dla każdego człowieka. To właśnie dzięki temu ludzie różnią się między sobą. Materiał genetyczny, w który wyposażona jest prawie każda komórka naszego ciała, obok swojej unikalności posiada jeszcze jedną ważną cechę – jest dziedziczny. Otrzymujemy go bowiem po połowie od każdego z biologicznych rodziców. Wszystkie te czynniki sprawiają, że to właśnie na podstawie badań DNA możliwe jest precyzyjne ustalenie tożsamości danej osoby, jak również wykluczenie lub potwierdzenie istnienia pokrewieństwa między członkami rodziny, w tym także ustalenie ojcostwa.
Sam profil genetyczny nie wystarczy
Kluczowym etapem każdego testu DNA jest uzyskanie profilu genetycznego badanej osoby, o którym często mówi się, że jest „genetycznym odciskiem palca”. Samo otrzymanie takiego profilu to jednak nie wszystko. Aby ustalić istnienie pokrewieństwa między domniemanym ojcem a dzieckiem ich profile trzeba jeszcze ze sobą porównać. W tym celu, przy pomocy specjalistycznego oprogramowania informatycznego wykonuje się analizę statystyczną.
Dopiero ona pozwala tak naprawdę określić prawdopodobieństwo z jakim konkretne osoby mogą być ze sobą spokrewnione. Wynik testu na ojcostwo posiadający rezultat analizy statystycznej jest zatem znacznie bardziej wiarygodny. W razie pojawienia się ewentualnych wątpliwości, np. otrzymania wyniku niejednoznacznego, da nam to również możliwość podjęcia kolejnych kroków.
.