Domniemany ojciec nie żyje, jednak potrzebujesz wyniku testu na ojcostwo? Toczy się sprawa sądowa lub po prostu chcesz mieć całkowitą pewność… Chociaż to może wydawać się zaskakujące, test na ojcostwo zrobisz nawet po śmierci ojca. Jak to możliwe i co jest potrzebne do jego realizacji? Sprawdź!
Tego dowiesz się z artykułu:
- Czy można zrobić testy na ojcostwo po śmierci ojca?
- Jak zrobić test na ojcostwo po śmierci ojca?
- Czy test na ojcostwo po śmierci ojca jest pewny?
Czy można zrobić testy na ojcostwo po śmierci ojca?
Tak. Jeśli domniemany ojciec nie żyje, potwierdzenie lub wykluczenie biologicznego ojcostwa nadal jest możliwe.
Obecnie dostępne są narzędzia umożliwiające skuteczne ustalenie ojcostwa nawet po śmierci domniemanego ojca. W laboratoriach genetycznych stosuje się trzy metody w celu ustalenia pokrewieństwa między zmarłym i dzieckiem: analiza mikrośladów (próbek dyskretnych), analiza chromosomu Y oraz analiza statystyczna. Wszystkie te metody dają wiarygodny i pewny wynik.
Jak zrobić test na ojcostwo po śmierci ojca?
1. Analiza mikrośladów — próbek dyskretnych
Mikroślady to wszystkie materiały, na których może znajdować się DNA badanej osoby. Są to na przykład włosy z cebulkami, plamy krwi, szczoteczka do zębów czy maszynka do golenia. Jeżeli rodzina dysponuje mikrośladami pochodzącymi bezpośrednio od zmarłego, z których da się wyizolować DNA, wówczas ich analiza może dowieść lub wykluczyć ojcostwo.
Istnieje możliwość izolacji DNA z bardzo niestandardowych próbek. Od zmarłej osoby rodzina przekazuje często takie próbki jak:
- czapka z włosami (włosy muszą mieć cebulki),
- grzebień/szczotka,
- chusteczka higieniczna z wydzieliną,
- buty (np. sandały czy klapki noszone na gołe stopy),
- szczoteczka do zębów,
- maszynka do golenia,
- pędzel do golenia,
- sztuczna szczęka,
- biżuteria,
- pasek z glukometru.
2. Analiza chromosomu Y
W przypadku braku możliwości wyizolowania DNA z mikrośladów w badaniu ojcostwa mogą wziąć udział krewni zmarłego. Jeżeli będą nimi mężczyźni blisko spokrewnieni ze zmarłym (syn, brat, ojciec lub dziadek zmarłego mężczyzny), wówczas możliwe jest przeprowadzenia badania ojcostwa na podstawie analizy chromosomu Y.
Chromosom Y jest dziedziczony jedynie w linii męskiej. Podlega bardzo niewielkim zmianom podczas procesu dziedziczenia, przez co występuje w niezmienionej formie u zmarłego ojca oraz u mężczyzny z nim spokrewnionym.
3. Analiza statystyczna
Jeżeli dzieckiem domniemanego zmarłego ojca jest córka lub jeżeli w badaniu DNA wezmą udział kobiety blisko z nim spokrewnione (np. siostra, matka), wówczas można wykonać analizę statystyczną. W tej sytuacji badaniu podlega autosomalne DNA — tak jak podczas standardowego testu w kierunku ustalenia ojcostwa — a badanie rozszerzone jest o szczegółową analizę statystyczną.
Prawdopodobieństwo pokrewieństwa oblicza się na podstawie analizy DNA pobranego od najbliższych krewnych zmarłego ojca.
Czy test na ojcostwo po śmierci ojca jest pewny?
Tak — każda z opisanych metod daje pewny i wiarygodny wynik.W jednoznaczny sposób można zatem sprawdzić po śmierci mężczyzny, czy jest spokrewniony z badanym dzieckiem.
Jeżeli decydujesz się na przekazanie próbek dyskretnych, pamiętaj, żeby mieć pewność, że należą do właściwej osoby. Laboratorium bada bowiem próbki, które zostaną dostarczone.