Klienci dzwonią do nas z różnymi wątpliwościami dotyczącymi genetycznego ustalania ojcostwa. Poniżej zamieściliśmy odpowiedzi na te pytania, które zadają nam Państwo najczęściej. Mamy nadzieję, że okażą się one pomocne.
Z uwagi na fakt, że testy DNA są dość rozległym zagadnieniem, postanowiliśmy, że wszystkie treści podzielimy na 4 kategorie tematyczne:
-
Zagadnienia ogólne
-
Prywatny test na ojcostwo
-
Sądowy test na ojcostwo
-
Test na ojcostwo w ciąży
Jeśli wśród poniższych materiałów nie znajdą Państwo odpowiedzi na nurtujące Państwa pytania, zachęcamy do kontaktu telefonicznego. Nasi wykwalifikowani pracownicy udzielą rzetelnej i kompleksowej informacji. Numer, pod który należy dzwonić to: 533 295 679
.
1. Zagadnienia ogólne
W tej części znajdą Państwo odpowiedzi na pytania, które w sposób ogólny odnoszą się do wszystkich rodzajów testów w kierunku ustalania ojcostwa. Więcej o badaniach…
Badanie ojcostwa może odbyć się na zlecenie każdej osoby, która osiągnęła pełnoletność, a więc 18 rok życia. Uczestnictwo dziecka w teście na ojcostwo wymaga pisemnej zgodny jego rodziców/ prawnych opiekunów.
Badanie ojcostwa na potrzeby sądu może zostać zlecone zarówno przez sąd, jak i osobę indywidualną (bez skierowania z sądu).
Tak, laboratorium nie rozgranicza próbek na badania prywatne i sądowe – są one w taki sam sposób kodowane, a następnie poddawane analizie. Nie ma znaczenia czy test zlecają Państwo na potrzeby prywatne czy sądowe, ponieważ wynik badania będzie rozstrzygający i jednoznaczny – potwierdzenie ojcostwa uzyskuje się z prawdopodobieństwem powyżej 99,99%, natomiast wykluczenie ojcostwa następuje w 100%. Różnica polega na samej procedurze pobrania materiału.
Standardowym materiałem wykorzystywanym w badaniu DNA jest wymaz pobierany z wewnętrznej strony policzka od wszystkich osób uczestniczących w teście. Taki rodzaj materiału można z powodzeniem pobrać samodzielnie przy pomocy specjalnego zestawu. Cała procedura jest całkowicie bezbolesna i trwa zaledwie 15 sekund.
Jeżeli nie mają Państwo możliwości pobrania wymazu z policzka do badania ojcostwa, można dyskretnie zebrać mikroślady. Do grupy takich próbek zalicza się: włosy z cebulkami (min 5 sztuk), plamy krwi lub wydzieliny biologicznej, chusteczkę z katarem, szczoteczkę do zębów (używaną tylko przez jedną osobę), gumę do żucia czy też niedopałek papierosa.
Warto jednak pamiętać, że mikroślady to próbki, które z reguły są niesterylne. Oznacza to, że DNA, które się w nich znajduje może być częściowo zdegradowane lub zanieczyszczone. W takiej sytuacji laboratorium nie otrzyma pełnych profili genetycznych, a co za tym idzie, wynik testu nie zostanie uzyskany. Nie są to jednak częste przypadki, stanowiące regułę, dlatego z powodzeniem można do badania wykorzystać próbki niestandardowe.
W większości zlecanych badań materiał od matki nie jest konieczny – dotyczy to testów prywatnych. Istnieją jednak sytuacje kiedy matka powinna wziąć udział w badaniu:
- Sądowy test na ojcostwo – jest to wymóg sądowy, ponieważ w przypadku kiedy ojcostwo zostaje zaprzeczone automatycznie macierzyństwo powinno zostać potwierdzone. Sąd chce mieć pewność, że w szpitalu nie doszło do zamiany dzieci.
- Wystąpienie mutacji w genie u dziecka – jest to spontaniczna zmiana w kodzie DNA, która absolutnie nie wpływa na stan naszego zdrowia. W przypadku pojawienia się mutacji mogą wystąpić 1–2 niezgodności w kodzie genetycznym ojca i dziecka.
- W przypadku kiedy potencjalni ojcowie są ze sobą blisko spokrewnieni w prostej linii męskiej, np. dwóch braci lub ojciec i brat.
Prywatny test na ojcostwo na podstawie wymazów wykonujemy do 7 dni roboczych. W przypadku badania mikrośladów na wynik należy poczekać do 10 dni roboczych. Istnieje możliwość przyspieszenia analizy do 48 godzin — o szczegóły można dopytać kontaktując się z nami.
Badania dowiodły, że analiza 24 markerów genetycznych daje wynik niemal 1000 razy pewniejszy! Ojcostwo zostaje wtedy potwierdzone na ponad 99,99999%, natomiast jego wykluczenie następuje zawsze w 100%. Badanie dodatkowej liczby miejsc na DNA będzie szczególnie istotna w sytuacji, gdy uczestnikami testu są tylko 2 osoby: dziecko i domniemany ojciec. Poszerzona analiza genetyczna zmniejszy również prawdopodobieństwo otrzymania wyniku niejednoznacznego, a przez to i konieczności włączenia do testu próbek pobranych od matki.
Wynik testu na ojcostwo możemy przekazać na kilka sposobów:
— listownie na wskazany przez klienta adres zamieszkania
— do paczkomatu
— telefonicznie
— mailowo
— dostarczając do innej lokalizacji, np. na stację paliw
Preferowaną formę przekazania wyniku zaznaczają Państwo na formularzu zlecenia badania.
Tak. Do standardowych próbek, jakie wykorzystujemy podczas badania ojcostwa należą wymazy z błony śluzowej policzka. Jego pobranie polega na kilkukrotnym potarciu wnętrza obu policzków specjalną, jałową wymazówką. Ma ona postać długiego patyczka, zakończonego z jednej strony bawełnianą nasadką. Zabieg ten jest w 100% bezpieczny dla wszystkich osób biorących w nim udział.
Nie. Próbkę do badania stanowi wymaz z policzka. Pobiera się go przy użyciu długich patyczków, zwanych wymazówkami. Czynność poboru materiału DNA nie wiąże się z żadnym dyskomfortem czy bólem.
Niestety nie. Badania tego typu nie wchodzą w zakres podstawowej opieki zdrowotnej. Wszystkie koszty związane z realizacją prywatnego testu na ojcostwo klient musi zatem pokryć samodzielnie. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, gdy badanie zostało zlecone na wniosek sądu, a osoby biorące w nim udział, ze względu na trudne warunki bytowe, nie są w stanie uregulować opłaty za jego przeprowadzenie lub gdy dziecko, w stosunku do którego ojcostwo jest ustalane, przebywa w ośrodku opiekuńczym. W powyższych przypadkach obowiązek opłacenia całego badania może zostać przesunięty na Skarb Państwa.
Absolutnie nie. Ludzkie DNA jest zawsze takie samo i żadne czynniki zewnętrzne (leki, alkohol, tryb życia, przebyte choroby, wiek) nie będą w stanie go zmienić. Na 1–2 godziny przed planowanym pobraniem materiału genetycznego nie powinno się jednak pić, jeść, palić papierosów i żuć gumy. Próbkę do badania pobiera się doustnie (wymaz z policzka). Pozostałości po spożytym posiłku czy wypitym napoju mogą utrudnić pozyskanie profilu genetycznego, a w konsekwencji uniemożliwić wykonanie analizy.
Klienci zlecający badania ojcostwa proszeni są o wypełnienie specjalnej ankiety, w której podają swoje dane osobowe (imię, nazwisko, pesel, datę urodzenia, itp.). Zebrane w ten sposób informację służą nam wyłącznie w procesie realizacji zlecenia i nikomu z zewnątrz nie są udostępniane. Niemniej jednak istnieje możliwość przeprowadzenia testu na ojcostwo całkowicie anonimowo. Klient nie musi wówczas podawać żadnych danych osobowych, a uczestnicy testu zostają określeni jako: „dziecko”, „domniemany ojciec” – identycznie oznacza się również próbki.
Zdecydowanie tak. W przypadku takiej analizy wykorzystuje się jedną z trzech dostępnych metod:
- Badanie próbek niestandardowych (mikrośladów pochodzących od ojca)– wystarczy być w posiadaniu próbki zawierającej DNA ojca. Do grupy takich materiałów zalicza się: włosy z cebulkami, plamy krwi lub nasienia, szczoteczka do zębów, maszynka do golenia czy niedopałek papierosa.
- Badanie chromosomu Y – w sytuacji kiedy badane dziecko jest płci męskiej, a także kiedy bliscy krewni zmarłego ojca również są płci męskiej (ojciec, brat, syn), wtedy można przeanalizować chromosom Y, który przekazywany jest z pokolenia na pokolenie w prostej linii męskiej.
- Wykorzystanie analizy statystycznej — w sytuacji kiedy badane dziecko jest płci żeńskiej i jednocześnie krewni ojca nie są dostępni wtedy analiza genetyczna jest rozszerzona o analizę statystyczną, dzięki której można ustalić prawdopodobieństwo pokrewieństwa między badanymi osobami.
Tak. Z uwagi jednak na fakt, że materiał genetyczny osób blisko ze sobą spokrewnionych może być do siebie bardzo podobny, wskazanie tego właściwego mężczyzny może wiązać się z pewnymi trudnościami. Zalecamy więc, aby takim przypadku do badania włączyć próbki DNA pochodzące od matki oraz obu potencjalnych ojców dziecka.
Wykonując test na ojcostwo w Genlab masz pewność, że nikt poza Tobą nie dowie się o tym fakcie. Dzięki wdrożonej polityce ochrony prywatności możemy Ci zagwarantować całkowitą dyskrecję. Wszelkich informacji telefonicznie udzielamy tylko oddzwaniając do Państwa na wskazany w formularzu numer telefonu. Mają Państwo również możliwość zdefiniowania własnego hasła do kontaktu. Zestaw do pobrania próbek można zakupić w aptece lub też możemy go w dyskretnej formie (bez pieczątek laboratorium) przesłać do Państwa pocztą pod wskazany adres lub na poste restante.Wszystko to sprawia, że oferowane przez nas testy na ojcostwo są całkowicie dyskretne.
2. Prywatny test na ojcostwo
Prywatny test na ojcostwo to test, do którego próbki mogą Państwo pobrać we własnym zakresie, czyli samodzielnie. W tej części znajdą Państwo odpowiedzi na najczęstsze pytania odnoszące się do badań wykonywanych w celach prywatnych. Więcej o prywatnym teście na ojcostwo…
Należy w tym celu zamówić specjalny zestaw pobraniowy. Można to uczynić telefonicznie, e‑mailowo lub za pomocą formularza elektronicznego. Nasze zestawy dostępne są również w wybranych aptekach na terenie Warszawy.
Zestaw do własnoręcznego pobrania materiału genetycznego zawiera wszystkie te elementy, które są niezbędne do prawidłowego pobrania próbek, ich właściwej ochrony, jak również samego zlecenia badania. Wyposażenie zestawu obejmuje:
- 4 komplety sterylnych wymazówek
- Jednorazowe rękawiczki
- Dokumenty zlecenia
- Druki do dokonania opłaty za test
- Zaadresowaną kopertę, w której należy odesłać sporządzone próbki
- Instruktaż prawidłowego poboru wymazu z policzka
Pobranie takiej próbki jest całkowicie proste i bezbolesne. Wystarczy sterylną wymazówkę zakończoną gąbkową główką włożyć do jamy ustnej i potrzeć nią kilkukrotnie o policzek. Następnie należy tę czynność powtórzyć nową wymazówką, pocierając nią o drugi policzek.
Istotne jest to, aby na 1–2h przed planowanym pobraniem nie spożywać żadnego posiłku, nie pić słodkich i gazowych napojów (można pić wodę), nie palić papierosów, ani nie żuć gumy. Czasami resztki jedzenia mogą zanieczyścić próbkę i laboratorium będzie miało problem z uzyskaniem pełnych profili genetycznych. Takie zanieczyszczenie absolutnie nie wpływa na wiarygodność testu, jednakże może wydłużyć prace laboratoryjne i czas oczekiwania na wynik testu.
Materiał najlepiej pobierać w rękawiczkach, które znajdą Państwo w zestawie. Jeżeli nie będą Państwo mieli takiej możliwości prosimy o nie dotykanie rękoma główki wymazówki.
Przeziębienie czy też spożywanie jakichkolwiek leków w dniu pobrania nie wpływa na wiarygodność i pewność wyniku.
Tak. Przysługuje Państwu prawo zwrotu zakupionego zestawu – w stanie nienaruszonym — do 14 dni roboczych. Gwarantujemy przy tym całkowity zwrot poniesionych kosztów (70 zł).
Wynik prywatnego testu na ojcostwo ma znikomą wartość dowodową dla sądu, ponieważ próbki pobierają Państwo samodzielnie, bez świadków i okazania dokumentów tożsamości. Niemniej jednak w wielu przypadkach mogą one stanowić wstępny materiał dowodowy dla sądu czy prokuratury.
Absolutnie nie. Wynik badania prywatnego, jeśli jego uczestnikami będą właściwe osoby, będzie tak samo wiarygodny jak wynik badania realizowanego na potrzeby sądu. Ojcostwo zostanie wykluczone ze 100% prawdopodobieństwem lub potwierdzone na ponad 99,99%.
3. Sądowy test na ojcostwo
Sądowy test na ojcostwo różni się pod pewnymi względami od testu prywatnego. W tej części znajdą Państwo odpowiedzi na pytania odnoszące się do badania ojcostwa o charakterze sądowym. Więcej o sądowym badaniu na ojcostwo…
Procedurą pobrania materiału. W przypadku prywatnego badania ojcostwa materiał można pobrać samodzielnie przy pomocy specjalnego zestawu, natomiast w badaniu sądowym konieczne jest udanie się do placówki medycznej. Próbki (wymazy z policzka) pobierane są w obecności lekarza upoważnionego przez biegłego sądowego oraz spisywany jest protokół z pobrania. W badaniu uczestniczą 3 osoby: ojciec, matka i dziecko.
W przypadku testów prywatnych sąd nie ma pewności, że materiał został pobrany od właściwych osób, z tego też powodu wyniki testów prywatnych z zasady nie mają wartości dowodowej dla sądu. Często jednak stanowią one dowód wstępny, na podstawie którego sąd może rozpocząć postępowanie w sprawie o zaprzeczenie ojcostwa.
Nie. Sądowe badanie ojcostwa może zlecić sąd, jak i klient indywidualny (prywatny).
Do realizacji testu sądowego klient nie potrzebuje skierowania z sądu.
Rezultat badania wysyłany jest na adres (lub adresy) podane przed pobraniem wymazów policzkowych. Jeśli jednak klient życzy sobie, aby wynik testu trafił również do placówki, w której toczy się postępowanie sądowe, to jak najbardziej istnieje taka możliwość.
Uczestnictwo matki w sądowym teście na ojcostwo jest warunkiem koniecznym, chyba, że matka dziecka już nie żyje lub, gdy miejsce jej pobytu jest nieznane. Warto pamiętać, że w trakcie takiego badania, oprócz biologicznego ojcostwa, weryfikowane jest także macierzyństwo. Pozwala to wykluczyć możliwość podmiany dziecka w szpitalu.
Sama analiza laboratoryjna trwa ok. 5–7 dni roboczych. Po tym czasie wynik możemy przekazać Państwu np. drogą telefoniczną lub mailową. Na komplet dokumentów, czyli rezultat badania oraz ekspertyzę biegłego sądowego czeka się z kolei do 10 dni roboczych.
Tak, jeśli wszystko odbędzie się zgodnie z formalną procedurą, która obejmuje m.in.
- pobór próbek w placówce
- uczestnictwo 3 osób (domniemanego ojca, dziecka oraz matki)
- obecność świadków w chwili pobierania wszystkich materiałów
Nie. Jeśli w badaniu prywatnym i sądowym uczestniczą te same osoby, to jego wynik jest tak samo pewny i jednoznaczny.
4. Test na ojcostwo w ciąży
Obecne metody analizy DNA są już tak zaawansowane, że ojcostwo można z powodzeniem ustalić na długo przed porodem. Oto najczęstsze pytania dotyczące prenatalnego ustalania ojcostwa. Więcej o badaniu na ojcostwo w ciąży…
Tak, wynik badania wykonywanego w czasie ciąży stanowi informację pewną i jednoznaczną — ojcostwo danego mężczyzny zostanie wykluczone ze 100% pewnością albo potwierdzone z prawdopodobieństwem ponad 99,99%.
Oczywiście, innowacyjny test DNA na ojcostwo w ciąży jest całkowicie bezpieczny i nieinwazyjny — próbkę do badania w postaci kilku ml krwi pobiera się tak, jak podczas standardowej morfologii. Diagnostyczne badania prenatalne wiążą się z niewielkim ryzykiem komplikacji dla płodu, jest ono jednak znikome i nie trzeba się go obawiać.
Badanie na ojcostwo w ciąży, podobnie jak test na ojcostwo realizowany w sposób standardowy, a więc po urodzeniu dziecka, polega na porównaniu materiału genetycznego osób, które są potencjalnie ze sobą spokrewnione. W badaniach tego rodzaju wykorzystuje się fakt, że w krwiowobiegu każdej przyszłej matki znajduje się niewielka ilość DNA płodu (cffDNA).
W przypadku bezpiecznego testu na ojcostwo w ciąży próbkę do analizy stanowi kilka ml krwi pobranej z żyły odłokciowej ciężarnej kobiety oraz potencjalnego biologicznego ojca. Do badania ojcostwa realizowanego w trakcie diagnostyki prenatalnej pobiera się — w zależności od metody — próbkę płynu owodniowego lub fragment kosmówki, od ojca pozyskuje się natomiast wymaz z policzka lub analizuje pochodzący od niego materiał mikrośladowy.
W przypadku nieinwazyjnego badania na ojcostwo zaleca się, aby ciężarna skończyła przynajmniej 10 tydzień ciąży. Test na ojcostwo przy okazji badań diagnostycznych wykonuje się z kolei pomiędzy 13 a 20 tygodniem ciąży.
Do poczęcia nowego życia może dość wyłącznie w fazie owulacji, czyli inaczej jajeczkowania. Jest to moment, w którym dojrzała komórka jajowa opuszcza jajnik. Owulacja przypada zwykle na 14 dzień cyklu, a zapłodnienie następuje przeważnie w ciągu doby. Aby określić przybliżoną datę poczęcia należy zatem ustalić pierwszy dzień ostatniej menstruacji — zapłodnienie miało najprawdopodobniej miejsce w ciągu następnych 2 tygodni. Przypuszczalną datę poczęcia może określić także lekarz wykonujący badanie USG.
.
.