Badania DNA na pokrewieństwo pozwalają stwierdzić, czy pomiędzy badanymi osobami istnieją więzy krwi. Pozwalają zatem sprawdzić m.in., czy rodzeństwo ma tych samych rodziców, czy dziadkowie i wnuki są ze sobą spokrewnieni oraz czy dziecko jest spokrewnione z rodziną ojca.
Testy tego typu znajdują także zastosowanie w sytuacjach, kiedy potencjalny ojciec dziecka nie może wziąć udziału w badaniu. Wynik badania pokrewieństwa wielu rodzinom daje po prostu spokój, a często umożliwia rozwiązanie spraw sądowych (np. o spadek albo alimenty). Co ważne, do wykonania testu na pokrewieństwo wystarczą dowolne próbki, m.in. włosy z cebulkami, puszka po napoju, niedopałek papierosa czy gryzaczek.
Tego dowiesz się z artykułu:
- Czy to moja rodzina? Rodzaje testów pokrewieństwa
- Czy test DNA na pokrewieństwo można wykorzystać w sądzie?
- Jakie próbki nadają się do testów DNA na pokrewieństwo?
- Dlaczego warto zrobić badanie DNA na pokrewieństwo?
- Ile kosztują badania na pokrewieństwo?
Czy to moja rodzina? Zrób badanie DNA i zyskaj pewność
Testy genetyczne pozwalają sprawdzić pokrewieństwo w różnych relacjach i wariantach. Laboratorium wykorzystuje różne metody – zależnie przede wszystkim od tego, jakiej płci są badane osoby. Jakie badania można więc między innymi zrobić?
Czy to moja siostra? Czy to mój brat? Czy jesteśmy rodzeństwem? Wiele osób boryka się z takimi wątpliwościami. Test genetyczny pozwala sprawdzić, czy rodzeństwo (dwie siostry, dwóch braci lub brat i siostra) posiada wspólnych rodziców/ojca/matkę.
Zobacz więcej:
Czy wnukowi na pewno należy się spadek? Czy to na pewno dziecko mojego syna? Badanie DNA odpowie również na te i inne pytania dziadków. Badanie babci i wnuczki czy dziadka i wnuka (lub innych wariantów) często wykonuje się w sytuacji, gdy nie można zlecić testu na ojcostwo.
Zobacz więcej:
Czy dziecko jest spokrewnione z rodziną ojca? Czy to możliwe, że jesteśmy rodziną? Badania pokrewieństwa często wykorzystuje się także w sytuacji tego typu wątpliwości. Można zbadać np. wujka i bratanka.
Zobacz więcej:
Czy test DNA na pokrewieństwo można wykorzystać w sądzie?
Wynik badania na pokrewieństwo można z powodzeniem wykorzystać w sądzie, np. w sprawie o alimenty lub spadek. Jeśli to test do celów prywatnych, rezultat najczęściej będzie dowodem wstępnym, a w niektórych sytuacjach rozstrzygającym.
Można także zdecydować się na badanie z pełną procedurą sądową (obejmującą m.in. pobranie próbek w punkcie, dołączenie do wyniku ekspertyzy), na podstawie którego sędzia może wydać wyrok. Nierzadko takie badania DNA zlecają również sądy.
Jakie próbki nadają się do testów DNA na pokrewieństwo?
Badanie pokrewieństwa, jak każde badanie genetyczne, wymaga analizy próbek DNA. Można je wyizolować z bardzo wielu źródeł – a to dlatego, że w materiał genetyczny wyposażona jest praktycznie każda komórka ciała.
Do badania wykorzystuje się wymazy z policzka albo tzw. mikroślady, czyli np. szczoteczkę do zębów, smoczek, zaschnięte na kawałku materiału plamy krwi, kubek, szklankę, sztućce, maszynkę do golenia, włosy z cebulkami i wiele innych. Każda próbka jest tak samo pewna.
Dlaczego warto zrobić badanie DNA na pokrewieństwo?
- Pewność i spokój na zawsze – badanie wystarczy wykonać raz, żeby mieć pewność do końca życia. Fragmenty DNA, które są analizowane w teście, nie zmieniają się.
- Możliwość unormowania prawnej sytuacji – wynik pozwala rozwiązać wiele rodzinnych spraw i sporów, stając się dowodem w sprawach o alimenty, spadek i innych.
- Szansa na zyskanie nowego członka rodziny – test DNA daje pewność, że dwie osoby są ze sobą spokrewnione. To pozwala im nadrobić stracony wcześniej czas, nawet po wielu latach.
- Poprawa relacji w rodzinie – brak pewności powoduje wątpliwości i kłótnie, dlatego badanie pokrewieństwa to dla wielu rodzin szansa na poprawę więzi i umocnienie relacji.
Ile kosztują badania na pokrewieństwo?
To, ile kosztują badania na pokrewieństwo, zależy od relacji, jaką chcesz zbadać. Sprawdź nasz cennik, aby poznać cenę swojego badania »>