Badania DNA umożliwiają ustalenie nie tylko ojcostwa, ale i macierzyństwa. Takie badanie przeprowadza się na podstawie analizy DNA (wyizolowanego z wymazów policzkowych) badanych osób, analogicznie jak w przypadku ustalania ojcostwa. Analiza genetyczna w kierunku ustalenia macierzyństwa pozwala potwierdzić je z prawdopodobieństwem ponad 99,999% lub wykluczyć ze 100% pewnością.
Kiedy przeprowadza się test DNA w celu ustalenia macierzyństwa
- Aby sprawdzić pokrewieństwo pomiędzy dzieckiem a matką — w sytuacji, gdy doszło do dłuższej rozłąki (np. adopcja)
- Do potwierdzenia pokrewieństwa przy sprawach spadkowych
- W celu zweryfikowania, czy w trakcie zabiegu in vitro wszczepiono matce właściwy embrion
- Aby sprawdzić czy nie doszło do przypadkowej zamiany noworodków w szpitalu
.
Jak wykonać badanie w kierunku ustalenia macierzyństwa?
Jeżeli chcą Państwo samodzielnie pobrać próbki do badania w domu, należy zamówić specjalny zestaw pobraniowy, który zawiera szczegółową instrukcję, niezbędne dokumenty oraz komplet sterylnych wymazówek. Istnieje też możliwość umówienia się na wizytę w placówce medycznej i zlecenia pobrania materiału przez wykwalifikowany personel medyczny.
Jeżeli badanie ma być przeprowadzone dla celów sądowych, musi zostać zachowana procedura sądowa. W tym celu należy umówić się na pobranie materiału w placówce medycznej, gdzie będzie trzeba okazać dokumenty potwierdzające tożsamość (w przypadku dziecka jest to odpis aktu urodzenia). Pobieraniu próbek będą towarzyszyć świadkowie wyznaczeni przez biegłego sądowego, zostanie też sporządzony protokół sądowy, a do wyniku dołączona ekspertyza biegłego sądowego.