Testy na ojcostwo polegają na analizie tzw. genomowego DNA, które znajduje się praktycznie w każdej komórce zawierającej jądro komórkowe. Stąd też do testów na ojcostwo wykorzystuje się wymaz z wewnętrznej strony policzka lub niestandardowe próbki, takie jak włosy z cebulkami, szczoteczki do zębów, chusteczki do nosa czy plamy krwi. Niezależnie od typu badania (testy prywatne czy sądowe), w wyniku analizy uzyskuje się jednoznaczną odpowiedź w kwestii spornego ojcostwa — potwierdzenie następuje z prawdopodobieństwem ponad 99,99%, a wykluczenie jest pewne w 100%.
Izolacja DNA
Pierwszym etapem badań DNA na ojcostwo jest izolacja DNA. Proces izolacji polega na „wydostaniu” DNA z próbek, które Państwo do nas przesyłacie. W czasie izolacji stosuje się szereg odczynników chemicznych i enzymów, które rozpuszczają błony komórkowe otaczające DNA. Dzięki temu uzyskujemy DNA w czystej postaci, które jest wykorzystywane do dalszej reakcji laboratoryjnej.
.
Namnożenie DNA- reakcja PCR
Ilość DNA uzyskiwanego w pierwszym etapie badania DNA jest niestety niewystarczająca, do przeprowadzenia pełnej analizy. Dlatego też konieczne staje się zastosowanie reakcji PCR (z ang. Polymerase Chain Reaction). Jej celem będzie namnożenie (zwielokrotnienie) ilości DNA. Proces ten jest bardzo skomplikowany. Wykorzystuje m.in zmiany temperatur oraz nukleotydy i enzymy, dzięki którym możliwa jest „produkcja” dodatkowych kopii DNA. Przeprowadzenie reakcji PCR jest procesem trudnym, lecz całkowicie zautomatyzowanym. Dzięki temu przebiega nie tylko szybko i sprawnie, ale też wyeliminowuje ryzyko wystąpienia błędu ze strony człowieka..
Sekwencjonowanie DNA — ustalanie profilu DNA
Ostatni etap analizy ma na celu ustalenie profilu genetycznego osób biorących udział w teście. Etap ten nazywamy sekwencjonowaniem, ponieważ badamy sekwencje (kolejność) par zasad w poszczególnych fragmentach DNA. Jest on również całkowicie zautomatyzowany. W wyniku sekwencjonowania uzyskuje się obraz „pików” wraz z określonymi wartościami liczbowymi przy danym markerze. Profil genetyczny, który uzyskujemy po sekwencjonowaniu jest charakterystyczny dla każdego z nas i stanowi naszą indywidualną cechę. Profile ojca i dziecka oraz ewentualnie matki porównuje się ze sobą w celu sprawdzenia czy połowa materiału genetycznego ojca jest zgodna z połową materiału genetycznego dziecka.
Analiza statystyczna
W wyniku analizy statystycznej uzyskuje się procentowe prawdopodobieństwo pokrewieństwa między badanym mężczyzną a badanym dzieckiem. Jeśli prawdopodobieństwo jest zerowe, wówczas ma miejsce wykluczenie ojcostwa, jeśli prawdopodobieństwo wynosi ponad 99,99% ojcostwo zostaje potwierdzone.
Wynik testu na ojcostwo
Wynik zawiera: profile genetyczne badanych osób, rezultat analizy statystycznej, słowną interpretację oraz podpisy i pieczątki osób wykonujących i zatwierdzających badanie.
.