Syn zostawił Państwu dziecko i zastanawiacie się czy maluch rzeczywiście jest z Państwem spokrewniony? Chcecie otrzymać dowód, że łączą Was biologiczne więzi? Odpowiedzi na wszystkie te pytania udzielą badania DNA, które wykonuje się celem ustalenia pokrewieństwa również między dziećmi a ich potencjalnymi krewnymi. W badaniu można wykorzystać próbki od matki ojca, od jego ojca lub reszty rodzeństwa. Jego wynik jest w pełni wiarygodny.
Gdy dostępna jest tylko matka i siostra zmarłego ojca
Taki przypadek mieliśmy: Matka wystąpiła do sądu z pozwem o przyznanie alimentów na jej niepełnoletnie dziecko. W związku z tym, że jej parter zmarł niedługo po urodzeniu się dziecka, obowiązek płacenia alimentów chciała zrzucić na jego rodziców.
Pojawiło się pytanie: Czy w takim przypadku można ustalić pokrewieństwo między dzieckiem a jego potencjalną babcią?
Jaka była nasza odpowiedź: Tak, takie badanie da się zrealizować, niemniej jednak potrzebne są do tego dodatkowe osoby.
Co zrobiliśmy, aby ustalić pokrewieństwo w tym przypadku: Sama próbka pobrana od babci dziecka to za mało, żeby uzyskać profil genetyczny. Do badania zaangażowaliśmy więc dziecko, matkę zmarłego ojca oraz jego siostrę. Od wszystkich uczestników pobrano próbki DNA. Materiał genetyczny pozyskaliśmy również od matki dziecka. Pierwszym etapem badania było ustalenie profilu genetycznego badanych osób. Kolejnym, skrupulatna analiza statystyczna, wykonana przy pomocy specjalnego oprogramowania komputerowego. Jej celem było obliczenie, z jak dużym prawdopodobieństwem dziecko może być spokrewnione z rodziną nieżyjącego ojca. Analiza laboratoryjna wykazała istnienie wysokiego prawdopodobieństwa, że badane osoby rzeczywiście są krewnymi.
Czy wiesz, że…
Badanie można wykonać z wszystkich próbek: począwszy od wymazów z policzka, a skończywszy na łyżkach i widelcach!
Kiedy obydwoje rodzice zmarłego ojca są dostępni
.