Zasada o domniemaniu ojcostwa jest dość prosta i mówi, że ojcem dziecka, które przyszło na świat w małżeństwie lub na 300 dni przed jego rozwiązaniem jest mąż matki. Ojcostwo zostaje jednak w tej sytuacji przyznane mu tylko na podstawie przypuszczenia, co oznacza, że w każdej chwili można je obalić, choćby poprzez sądowe ustalenie ojcostwa i badania DNA. Wszystko wygląda nieco inaczej, gdy partnerzy mający ze sobą dziecko nie zdecydowali się na ślub…
Zasada domniemanego ojcostwa takiej pary już nie obowiązuje, a mężczyzna, aby móc pełnić władzę rodzicielską nad dzieckiem musi je najpierw uznać.
Gdzie się udać w celu uznania ojcostwa?
Z uznaniem ojcostwa mamy do czynienia w sytuacji, gdy mężczyzna, od którego dziecko pochodzi, oświadczy przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego, że jest jego faktycznym ojcem, a matka dziecka, w tym samym czasie lub w ciągu 3 miesięcy od dnia oświadczenia mężczyzny, potwierdzi jego deklarację.
Urząd Stanu Cywilnego nie jest jedyną placówką, w której może dojść do uznania ojcostwa. Swoje oświadczenia rodzice mogą z powodzeniem złożyć również przed sądem opiekuńczym, a jeśli przebywają za granica, to w polskim konsulacie. Co więcej ojciec może uznać dziecko poczęte, ale jeszcze nienarodzone, nie może natomiast uznać dziecka, które jest już pełnoletnie oraz po jego śmierci. Mężczyzna nie może ponadto uznać dziecka, którego pochodzenie zostało już wcześniej ustalone przez sąd, tzn. jeśli wiadomo, że ojcem tego dziecka jest ktoś inny.
Jak już zostało wspomniane dziecko pochodzi od męża matki, wtedy gdy urodziło się w czasie trwania małżeństwa lub przed upłynięciem 300 dni od zakończenia tego małżeństwa. Wyjątek od tej reguły stanowi sytuacja, w której przed upływem tych 300 dni matka powtórnie wyszła za mąż. Wówczas przyjmuje się, że ojcem dziecka jest już drugi ten drugi mężczyzna.
Kiedy sądowe ustalenie ojcostwa może okazać się potrzebne?
Gdy mężczyzna nie chce dobrowolnie uznać dziecka za własne lub też uznał je, ale teraz wątpi w swoje pokrewieństwo z nim, wówczas ma pełne prawo wnieść pozew o sądowe ustalenie ojcostwa. Taki wniosek może złożyć również druga strona, czyli matka dziecka, jak i samo dziecko. Ustalenie ojcostwa, czy to sądowe czy też prywatne, wymaga przeprowadzenia badań genetycznych, przy czym w przypadku testów na ojcostwo zlecanych na potrzeby postępowania sądowego niezbędne jest zachowanie formalnej procedury, która nadaje mu wartość dowodową. Dotyczy ona m. in ilości badanych osób (3 zamiast 2), miejsca pobrania próbek (w placówce medycznej, a nie w domu), oraz osób, które muszą być obecne w trakcie badania (świadkowie). Z pobrania spisuje się też protokół sądowy, a tożsamość uczestników testu zostaje wcześniej potwierdzona.
Czytaj więcej o sądowym badaniu ojcostwa »
Mimo braku formalnej procedury, wynik prywatnego test na ojcostwo również może zostać uznany przez sąd! Nierzadko zostaje potraktowany przez sad jako dowód wstępny, a jeśli obie strony wyrażą na to zgodę, również jako główny dowód w toczącym się postępowaniu.