Poniżej znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Dowiedzą się Państwo m.in. jak dyskretnie pobrać materiał, który test ojcostwa wybrać, czy test sądowy jest pewniejszy i czy matka musi brać udział w badaniu. Zapraszamy też do przeczytania bezpłatnych poradników w PDF.
Jeśli chcesz przeprowadzić całkowicie pewny test na ojcostwo, nie musisz już zamawiać zestawu do pobierania materiału DNA. Teraz wystarczy jedynie pobrać, uzupełnić i podpisać formularz dostępny na stronie www i przesłać go do laboratorium razem z dowolnymi próbkami uczestników badania.
Zestaw do pobierania materiału DNA do testu na ojcostwo wcale nie musi być przesłany na Twój adres domowy. Możesz zamówić go do urzędu pocztowego, paczkomatu lub na dowolny adres – np. zaufanej osoby czy zakładu pracy. Dzięki temu zostaje zachowana całkowita dyskrecja.
Wielu pacjentów dzwoniących do naszego laboratorium podczas dokonywania zamówienia na test podaje nam również cel badania, czyli mówi że chciałoby np. zrealizować test na wykluczenie ojcostwa. Jest to zupełnie niepotrzebne, gdyż zawsze wykonujemy tylko jedno badanie, które może prowadzić albo do całkowitego wykluczenia ojcostwa, albo potwierdzenia go z prawdopodobieństwem powyżej 99,99%.
Absolutnie TAK! Test DNA na ojcostwo jest całkowicie bezpieczny dla wszystkich osób biorących w nim udział. Dotyczy to zarówno badań realizowanych dla własnej wiedzy (prywatnych), jak i tych zlecanych na potrzeby postępowania sądowego (sądowych). Można go wykonać bez obawy o zdrowie czy poufność danych. Nad wszystkim czuwają specjaliści…
Wszystkie testy na ojcostwo opierają się na badaniu genomowego DNA, czyli takiego, które występuje w komórkach wyposażonych w jądro komórkowe. W związku z tym, że każda komórka ludzkiego ciała takie jądro posiada, źródłem materiału genetycznego może być na dobrą sprawę wszystko.
Choć rezultat prywatnego testu na ojcostwo jest tak samo jednoznaczny jak badania realizowanego zgodnie z sądową procedurą, to dla wymiaru sprawiedliwości nie będzie on niestety posiadał wartości dowodowej. Wynika to przede wszystkim z różnic w sposobie poboru próbek, który w przypadku testu wykonywanego wyłącznie na potrzeby własne jest znacznie mniej sformalizowany.
Refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia podlegają te badania, które wykonuje się w ramach podstawowej opieki medycznej. Testy na ojcostwo do tej grupy niestety nie należą, a klient musi za nie zapłacić z własnej kieszeni. Dotyczy to w szczególności badań o charakterze prywatnym, realizowanych wyłącznie dla własnej wiedzy. Są jednak pewne wyjątki.
Mimo iż testy na ojcostwo powoli przestają być tematem tabu, to nadal u wielu z nas budzą jeszcze bardzo skrajne emocje. Wśród zleceniodawców zdarzają się oczywiście tacy, którzy otwarcie przyznają się do wykonanego badania. Znaczna większość klientów wolałoby jednak zachować informację o tym fakcie wyłącznie dla siebie. Powodów jest wiele. Dość często wynika to po prostu z obawy przed falą krytyki ze strony najbliższego otoczenia. Czy decydując się na badanie ojcostwa możemy jednak liczyć na pełną dyskrecję?
Wybierając laboratorium, które wykona dla nas badanie ojcostwa warto zwrócić uwagę, czy wystawiane w nim wyniki posiadają oprócz samej informacji o ojcostwie także rezultat zaawansowanej analizy statystycznej. Do czego ona właściwie służy i dlaczego jest aż tak ważna?
Ceny testów na ojcostwo są wyjątkowo zróżnicowane. Za badanie zapłacimy od 600 zł do nawet 1700 zł. Wszystko zależy w tym przypadku od oferty danego laboratorium, zakresu świadczonych usług oraz rodzaju badania, które może mieć charakter prywatny lub zostać zlecone na potrzeby sądu. Mogłoby się wydawać, że to dużo. Zwróćmy jednak uwagę na fakt, że jeszcze kilka lat temu za takie badanie zapłacilibyśmy znacznie więcej niż obecnie.
W niektórych laboratoriach genetycznych specjalizujących się w testach na ojcostwo istnieje możliwość poboru próbek nie na jeden, a na dwa sposoby: na miejscu w placówce medycznej oraz w domu. Do kogo adresowana jest ta druga opcja i w jakich sytuacjach będzie ona najlepszym rozwiązaniem?
Wymaz z wewnętrznej strony policzka nie jest jedynym źródłem materiału genetycznego. W badaniach ojcostwa wykorzystuje się także próbki niestandardowe. Analizę mikrośladów, bo o nich mowa, prowadzi się najczęściej w sytuacji, gdy nie ma możliwości pobrania wymazów bezpośrednio od danej osoby. Czym są mikroślady i jak wygląda ich badanie?
.
Klienci niejednokrotnie pytają czy na pobranie próbek do testu ojcostwa należy przyjść na czczo. Pracowników laboratoriów genetycznych specjalizujących się w realizacji tego rodzaju testów to pytanie wcale nie dziwi. Można przecież wymienić cały szereg badań narzucających taki właśnie wymóg. Do grupy tej zalicza się chociażby standardowa morfologia. Czy przed badaniem na ustalenie ojcostwa również nie wolno nam jeść?
Tak. Nie ma skuteczniejszej metody ustalenia ojcostwa niż badania genetyczne. Wynik testu albo potwierdzi ojcostwo z prawdopodobieństwem powyżej 99,99% (w statystyce populacyjnej uznawane za „ojcostwo praktycznie dowiedzione”), albo je wykluczy w 100%.
Zdecydowana większość testów na ojcostwo nie wymaga włączenia do badania materiału od matki, gdyż analizując próbki ojca i dziecka możemy wydać jednoznaczną opinię na temat potwierdzenia lub wykluczenia ojcostwa.
Każdy kto chce wykonać test DNA w kierunku ustalenia ojcostwa ma jeden cel – wykluczyć bądź potwierdzić ojcostwo. Wybór pomiędzy testem sądowym a prywatnym zależy od tego, czy wynik potrzebny jest nam dla własnej wiedzy czy jako dowód w sądzie (np. w sprawie o ustalenie ojcostwa, przyznanie alimentów).
Samo pobranie próbki do analizy w testach DNA jest szybkie, proste i nieinwazyjne. Jak jednak zrobić to w sposób dyskretny, aby dziecko nie wiedziało do jakiego badania potrzebna będzie próbka?
Standardowymi próbkami wykorzystywanym w badaniu ojcostwa są wymazy z wewnętrznej strony policzka. Pobrany materiał najlepiej przechowywać w suchym i ciemnym miejscu, w temperaturze pokojowej. Powinien on również być zabezpieczony przed działaniem promieniowania UV. Każda próbka musi zostać podpisana imieniem i nazwiskiem badanej osoby i dostarczona do laboratorium w ciągu kilku dni.
Zastanawiasz się nad wykonaniem testu na ojcostwo, ale nie wiesz, które badanie będzie dla ciebie najlepsze? Chciałbyś raz na zawsze rozwiać swoje wątpliwości i spać spokojnie? Poniżej zamieszczony jest krótki opis przypadków oraz porównanie oferowanych przez nas typów testu na ojcostwo. Masz nietypowy przypadek? Zadzwoń do nas, chętnie pomożemy ci w rozwiązaniu twojego problemu.
Nierzadko znajdują się Państwo w sytuacji gdzie kwestia ojcostwa nie została rozstrzygnięta przed śmiercią potencjalnego ojca. Mimo uzyskanie informacji dla wielu z Państwa jest konieczne.
To, co obecnie jest możliwe, kilkanaście lat temu było nie do pomyślenia. Biorąc pod uwagę zaawansowane technologie DNA na dzień dzisiejszy można uzyskać informacje na temat ojcostwa danego mężczyzny bez konieczności przebadania materiału od niego. Metody te stosuje się tylko wtedy, kiedy nie ma możliwości pobrania materiału bezpośrednio od domniemanego ojca.
Decydując się na wykonanie badania na ojcostwo można wybrać jeden z trzech rodzajów testu:
- Prywatny test na ojcostwo na podstawie wymazów z policzka
- Prywatne badanie ojcostwa Mikroślady
- Badanie wykonywane na potrzeby sądowe z formalną procedurą pobrania materiału
Czas realizacji badania uzależniony jest od wyboru badania oraz jakości pobranych próbek.